Assmann WSW Components ABTB-400-04-SR1
- Manufacturer
- Assmann WSW Components
- Model Name
- ABTB-400-04-SR1
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- LED CONNECTOR
- packaging
- Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Cut Tape (CT) & Custom-Reel®
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
Product Attributes
- Mfr
Assmann WSW Components
- Series
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Active
- Style
Board to Board
- Connector Type
Blade and Receptacle, Hermaphroditic
- Number of Positions
4
- Mounting Type
Board Edge, Surface Mount, Right Angle
- Termination
Solder
- Pitch
0.157" (4.00mm)
- Fastening Type
- Features
- Housing Color
White
- Wire Gauge
- Contact Material
Phosphor Bronze
- Contact Finish
Tin
- Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
- Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
- Voltage Rating
- Current Rating (Amps)
6A