Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies PCD100-265-B-2R-0
- Manufacturer
- Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies
- Model Name
- PCD100-265-B-2R-0
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- PROCESS CONTROL DISPLAY
- Quantity
In stock: 2
Box
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
- Series
PCD100
- Package
Box
- Product Status
Active
- Type
Process, Temperature Meter
- Measuring Type
Process, RTD, Thermocouple
- Measuring Range
0 ~ 20mA, ±10VDC, -200°C ~ 1260°C
- Display Type
LED - Red Characters
- Number of Characters Per Row
4
- Display Characters - Height
1.200" (30.48mm)
- Output Type
Relay (2)
- Voltage - Supply
85 ~ 265VAC
- Panel Cutout Dimensions
- Mounting Type
Panel Mount
- Termination Style
Screw Terminal
- Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- Features
- Operating Temperature
-40°C ~ 65°C