Amphenol Anytek AM2C05PCLA22000G
- Manufacturer
- Amphenol Anytek
- Model Name
- AM2C05PCLA22000G
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 220V
- Quantity
In stock: 1000
Box
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 50
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
Amphenol Anytek
- Series
AM
- Package
Box
- Product Status
Active
- Mounting Type
Socketable
- Coil Voltage
220VAC
- Contact Form
DPDT (2 Form C)
- Contact Rating (Current)
5 A
- Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
- Coil Current
14.7 mA
- Coil Type
Non Latching
- Features
Lighted Indicator, Mechanical Indicator
- Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- Seal Rating
- Coil Insulation
- Must Operate Voltage
176 VAC
- Must Release Voltage
33 VAC
- Operate Time
20 ms
- Release Time
20 ms
- Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
- Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
- Relay Type
General Purpose
- Coil Resistance
15 kOhms