American Technical Ceramics 100A390JT150XT Tape & Reel (TR)
- Manufacturer
- American Technical Ceramics
- Model Name
- 100A390JT150XT
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- CAP CER 39PF 150V P90 0505
- packaging
- Quantity
In stock: 2482
Tape & Reel (TR)
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 500
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
American Technical Ceramics
- Series
Porcelain Superchip® ATC 100A
- Package
Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
- Product Status
Active
- Capacitance
39 pF
- Tolerance
±5%
- Voltage - Rated
150V
- Temperature Coefficient
P90
- Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
- Features
High Q, Low Loss, Low ESL
- Ratings
- Applications
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
- Failure Rate
- Mounting Type
Surface Mount, MLCC
- Package / Case
0505 (1313 Metric)
- Size / Dimension
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
- Height - Seated (Max)
- Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)