aimtec AMA24UK2-120150Y
Image shown is a representation only.
  • aimtec AMA24UK2-120150Y-thumb
aimtec AMA24UK2-120150Y
Manufacturer
aimtec
Model Name
AMA24UK2-120150Y
Datasheet
Datasheet
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W
Quantity
Availability to Order
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Box
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
Product Attributes
  • Mfr
    aimtec
  • Series
    AMA24-Y
  • Package
    Box
  • Product Status
    Active
  • Region Utilized
    North America
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Voltage - Input
    90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output
    12V
  • Current - Output (Max)
    1.5A
  • Power (Watts)
    18 W
  • No Load Power Consumption
    100mW (Max)
  • Polarization
    Positive Center
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Efficiency
    Level VI
  • Operating Temperature
    0°C ~ 40°C
  • Output Connector
    Barrel Plug Locking, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • Cord Length
    60.2" (1.50m)
  • Input Connector
    NEMA 1-15P
  • Size / Dimension
    2.83" L x 1.34" W x 2.87" H (72.0mm x 34.0mm x 73.0mm)