aimtec AM1GU-1215DH30JZ
Image shown is a representation only.
  • aimtec AM1GU-1215DH30JZ-thumb
aimtec AM1GU-1215DH30JZ
Manufacturer
aimtec
Model Name
AM1GU-1215DH30JZ
Datasheet
Datasheet
Description
30W AC/DC CONVERTER
Quantity
In stock: 6
Tape & Box (TB)
Unit Price Quantity Ext Price
Standard packaging:
1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
  • Mfr
    aimtec
  • Series
    AM1GU-JZ
  • Package
    Tape & Box (TB)
  • Product Status
    Active
  • Type
    Isolated Module
  • Number of Outputs
    2
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Voltage - Output 2
    -15V
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Current - Output (Max)
    33mA, 33mA
  • Power (Watts)
    990 mW
  • Voltage - Isolation
    3 kV
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Features
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Efficiency
    74%
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-SIP Module, 7 Leads
  • Size / Dimension
    0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)