Aavid, Thermal Division of Boyd Corporation 542502D00000G
- Manufacturer
- Aavid, Thermal Division of Boyd Corporation
- Model Name
- 542502D00000G
- Datasheet
- Datasheet
- Description
- HEATSINK TO-220 TAB TIN
- Quantity
In stock: 2941
Bulk
| Unit Price | Quantity | Ext Price |
|---|---|---|
- Standard packaging:
- 1
If you have any questions about product prices, please request a quote from our sales.
Product Attributes
- Mfr
- Series
- Package
Bulk
- Product Status
Active
- Type
Board Level, Vertical
- Package Cooled
TO-220
- Attachment Method
Bolt On and PC Pin
- Shape
Rectangular, Fins
- Length
1.250" (31.75mm)
- Width
0.875" (22.22mm)
- Diameter
- Fin Height
0.250" (6.35mm)
- Power Dissipation @ Temperature Rise
2.5W @ 60°C
- Thermal Resistance @ Forced Air Flow
4.00°C/W @ 700 LFM
- Thermal Resistance @ Natural
24.00°C/W